Warto czytać
Nic tak nie pobudza naszej wyobraźni do działania jak dobra i ciekawa książka. Nie dość, że możemy przy niej zatracić się na kilka godzin i zapomnieć o całym świecie, to kreuje w naszej głowie nowe, interesujące obrazy, które każdy interpretuje w inny sposób. Czy warto czytać książki? Zdecydowanie tak! I za moment podpowiemy Wam dlaczego.
Najlepsze argumenty, które przemawiają za tym, że warto czytać
Korzyści, które napływają z czytania książek, są liczne, więc warto uświadomić sobie, co możemy stracić, kiedy leżą nieużywane na naszych półkach i zbierają kurz. Przede wszystkim książki zwiększają naszą wiedzę. Im więcej książek przeczytamy, tym większa jest nasza wiedza w przeróżnych dziecinach. Uczymy się nowych słów, zapamiętujemy pisownię poszczególnych wyrazów, a ponadto książki przygodowe czy też powieści mogą nauczyć nas czegoś wartościowego i przekazać cenne przemyślenia. Rynek przepełniony jest masą interesujących poradników oraz książek psychologicznych, które mogą pomóc w rozwiązywaniu naszych problemów, pomagając nam uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Oprócz tej cennej właściwości, jaką posiadają książki, warto je czytać z tego względu, gdyż mocno rozwijają naszą wyobraźnię. Potrafimy sobie wizualizować w głowie czytaną przez nas treść, którą dokładnie przyswajamy i widzimy ją tak, jak nikt inny – indywidualnie interpretujemy opisy. Stwarzamy sobie w głowie swój osobisty obraz miejsc, wygląd osób i obrazujemy przebieg wszystkich wydarzeń. Stajemy się wtedy reżyserem przedstawionych w książce wydarzeń. Ciekawą, jak i również mocną stroną czytania książek jest fakt, że każdy z nas potrafi przenieść sytuacje opisane w książkach do swojego życia codziennego, co znacznie ułatwia radzenie sobie z nowymi wyzwaniami.
Czy rzeczywiście warto czytać książki?
Zdecydowanie tak! Mimo tego, iż w dzisiejszych czasach Internet skutecznie odrywa nas od chwili z książkami w ręce, są one jednak niezastąpionym źródłem cennej wiedzy. Uważnie czytanie może uczynić z nas doskonałych rozmówców z szerokim zasobem słownictwa i przydatnymi nawykami niezbędnymi do przeprowadzania mądrych i logicznych dialogów. Każda książka, bez względu na rodzaj, niesie ze sobą zupełnie inny przekaz i całkowicie inny rodzaj informacji. No i nie ma nic lepszego niż czytanie książki w czasie, kiedy za oknem brzydka pogoda, pada deszcz lub jesteśmy chorzy. Szczególnie chłodne pory roku sprzyjają siedzeniu w domu, co może skutecznie zachęcać do rozpoczęcia lektury. Ulubiony, wygodny fotel lub łóżko, lampka, ciepła herbata, kot lub pies na kolanach i dobra książka – najlepszy scenariusz jesienno-zimowych wieczorów. Ale również latem, kiedy można usiąść z książką na tarasie, w ogródku czy w parku, warto przeczytać książkę, dzięki czemu świetnie zabijemy czas i pożegnamy się z monotonią.
Najcenniejsza korzyść płynąca z książek – przekonaj się, że warto czytać!
Zastanawiacie się pewnie, co jest największą korzyścią płynącą z czytania książek. Otóż jest to znaczna poprawa naszej koncentracji oraz pamięci. Czytając książkę, ćwiczymy mózg, gdyż musi on zapamiętywać nazwy, imiona, opisy osobowości, wątki, daty oraz wiele innych bardzo ważnych szczegółów całej fabuły. Książka to doskonałe źródło informacji. Daje nam kompletny zestaw szczegółów, zamknięty i oprawiony historiami, emocjami oraz przeżyciami wszystkich bohaterów. Czytanie pomaga nam skupić się na fabule i tym samym zaciekawić dalszym rozwojem wydarzeń. Już po kilku stronach książki odcinamy się od wszystkiego wokół i całą swoją uwagę kierujemy na zapisane słowa. Warto czytać książki, gdyż pomagają one w wyciszeniu się i odprężeniu po bardzo ciężkim dniu. Nie musimy również od razu biegać do biblioteki lub zamawiać hurtowo książki. Dla osób bardziej ceniących sobie cuda techniki, powstały e-booki i wygodne w użyciu czytniki – doskonała alternatywa dla grubych książek w podróży.
Wiedza jest w książkach, tak się mówi. To jest prawda. Dlatego to z książek się uczymy w podstawówce i na studiach. I do książek wracamy by tej wiedzy poszukać. Warto zatem czytać też dla samego siebie. Mogą to być książki naukowe ale również przygodowe, dzięki temu kształtujemy język polski i pisownie.
___________
https://ficomum.org/