Trądzik — wiele osób zmaga się z nim nie od dziś. Jednak od niedawna wśród dermatologów pojawił się termin — Maskane. Czym jest i jak można skutecznie się go pozbyć? W naszym artykule przeczytać kilka sprawdzonych sposobów.

Maskane — czym jest?

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt o nim nie słyszał. Obecnie termin Maskane używany jest przez dermatologów w przypadku zmian skórnych. Głównie wywołanych noszeniem maseczki ochronnej. Maskane to trądzik od maseczek. Są to wypryski, sugerujące zapalenie skóry. Głównie w okolicach ust i nosa. Trądzik może mieć najróżniejsze podłoża. Do tej pory był związany z hormonami — trądzik hormonalny. Dorastaniem czy alergiami pokarmowymi. Wśród trądziku jest również trądzik mechaniczny. To schodzenie związane jest głównie z przenoszeniem na twarz zanieczyszczeń. I pod tą kategorię dermatolodzy podpinają Maskane. Czyli trądzik, który powstaje na twarzy w wyniku noszenia maseczki ochronnej.

Termin Maskane powstał z połączenia dwóch słów z języka angielskiego.”Mask” które w tym języku znaczy maseczka. Oraz „acne” – trądzik. Trądzik ten charakteryzuje się zaskórnikami otwartymi (wągrami) lub zamkniętymi. Występuje głównie tam, gdzie skóra jest zakrywana maseczką. Na brodzie, policzkach, nad ustami. Również na linii żuchwy.

Jak przeciwdziałać występowaniu trądziku od maseczki?

Trądzik ten spowodowany jest noszeniem maseczki. Jak jednak przeciwdziałać jego wystąpieniu? Jest na to kilka sposobów, m. in:

  • unikanie noszenia maseczki wykonanej ze sztucznej tkaniny
  • dbanie o czystość maseczki
  • noszenie jednorazowej maseczki po kilka razy

Warto zatem wybierać maseczki wykonane z naturalnej tkaniny. Nie barwionej sztucznymi barwnikami. Jeśli używamy maseczek wielorazowych, należy prać ją w minimum 60 stopniach. Prasować, by zabić wszystkie bakterie. Nosząc maseczki jednorazowe należy zmieniać je zgodnie z zaleceniem.

Maseczka ochronna może stać się prawdziwą sauną dla bakterii. Daje ciepło i wilgoć, a jak wiemy to idealne środowisko dla drobnoustrojów. Dlatego tak ważna jest higiena. Warto również podczas noszenia maseczki, starać się oddychać nosem.

Podczas noszenia maseczek mogą powstawać również mikrouszkodzenia. Maseczka i jej elementy ściśle przylegają do naszej twarzy. Przez co mogą wywołać otarcia i podrażnienia. Co zwiększa ryzyko infekcji i wyprysków. Warto zatem w okresie jej noszenia dbać o odpowiednie nawilżenie naszej cery. Oraz oczyszczenie.

Trądziku od noszenia maseczki możemy zatem uniknąć. Wiele jednak zależy od nas samych. I tego, czy zachowamy podstawowe zasady higieny i pielęgnacji. To znane nam od wielu lat sposoby na trądzik.