Bawełna jest materiałem, który wykorzystuje się od wielu lat, chociażby do produkcji odzieży, czy też pościeli. To w pełni naturalny materiał, w większości przypadków obojętny dla naszego zdrowia, jak również bardzo trwały. Pościel wykonana z bawełny w większości przypadków przejmuje wszystkie cechy fizyczne swojego najważniejszego składnika. Tym, na co powinno się zwracać bardzo szczególną uwagę podczas wyboru pościeli bawełnianej powinna być przede wszystkim jej niezwykła trwałość. Chociaż wymaga pielęgnacji w postaci regularnego prania, jak i prasowania, pościel bawełniana odwdzięczy się nam komfortem użytkowania, oraz schludnym wyglądem przez szereg lat.

Biorąc pod uwagę splot materiału, przyjemna faktura, ale i komfort to kolejny plus użytkowania takiej właśnie pościeli. Tkanina bawełniana odznacza się także dużą chłonnością, co sprawi, że pod tego rodzaju pościelą zbytnio się nie zapocimy. 

Jeżeli zaś chodzi o wady, to pościel wykonana z bawełny nie jest całkowicie ,, bezobsługowa”. Ma bowiem w praniu tendencję do obkurczania się. Zwłaszcza bawełniane prześcieradła będą wymagały po każdym praniu prasowania, a niekiedy nawet spryskiwania wodą, jak i rozciągania przed ich prasowaniem. Pościel bawełniana nie jest również nazbyt śliska, chociaż splot satynowy zwiększa w znacznym stopniu tę cechę. Dla niektórych osób może to stanowić jednakże bardzo dużą wadę. 

Alternatywą dla pościeli bawełnianej może być jej odpowiednik, który zawiera w składzie poza nią również włókna syntetyczne. Dzięki temu pościel wykonana z bawełny zyskuje całkiem nowe właściwości, jak chociażby wyżej wspomnianą już śliskość. Zwykle tkanina bawełniana z domieszką poliestru odznacza się także dużo wyższą trwałością, aniżeli tkanina wykonana z samej bawełny.