Statystyki pokazują, że coraz więcej osób kupuje oczyszczacze powietrza do własnych domów, mieszkań, pomieszczeń biurowych itp. Dlaczego taka sytuacja występuje? Jakie zalety gwarantuje dobry oczyszczacz powietrza? Co wziąć pod uwagę wybierając produkty z tej kategorii? Podpowiadamy.

Dlaczego warto posiadać oczyszczacz powietrza?

Najprościej rzecz ujmując, urządzenie tego typu ma za zadanie zagwarantować nam czyste powietrza w konkretnej lokalizacji. Co to jest oznacza w praktyce? Niestety, w naszych domach, mieszkaniach, biurach itd. często znajdują się różnego rodzaju wirusy, bakterie, roztocza, sierść zwierząt, mikroskopijne pyły, zarodniki grzybów… Większość tych elementów nie jest dostrzegalnych gołym okiem. To jednak nie oznacza, że ich nie ma. Systematyczne wdychanie zanieczyszczonego powietrza może mieć bardzo opłakane skutki. W „najlepszym” razie skutkuje to reakcjami alergicznymi. Najgorszy scenariusz musi zakładać nawet astmę czy inne groźne choroby płuc… Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce posiadać porządny oczyszczacz powietrza.

Dobry oczyszczacz powietrza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejszym parametrem jest wydajność (jednostka to CADR lub przepływ powietrza w m3/h). Wskaźnik określa, jaką powierzchnię – w ciągu godziny – jest w stanie oczyścić konkretny oczyszczacz. W związku z tym przed zakupem trzeba obliczyć kubaturę pomieszczenia, a następnie na tej podstawie wybrać urządzenia z tej kategorii.

Trzeba również uwzględnić zastosowane filtry. Polecane są między innymi elementy HEPA (bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku alergików, ponieważ skutecznie usuwają mikroskopijne pyły, bakterie czy wirusy) oraz węglowe, które efektywnie radzą sobie ze związkami organicznymi i dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest poziom hałasu. Tam, gdzie zależy nam na ciszy i spokoju – na przykład w sypialni – najlepiej wybierać oczyszczacz powietrza generujący mniej niż 35 dB. W innych pomieszczeniach poziom tego parametru może być większy. Dobrze jest jednak wybierać elementy uniwersalne, które posiadają różne tryby (na przykład dzienny i nocny).

Aktualnie na rynku panuje bardzo duża konkurencja. Klienci mogą na tym zyskać kupując oczyszczacz powietrza, który nie tylko będzie usuwał zanieczyszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na elementy posiadające funkcje dodatkowe – są to między innymi sterowanie pilotem, wskaźnik jakości powietrza, timer itp. Więcej o tym można przeczytać na stronach typu http://portalbudowlany24.pl/.

Należy być ostrożnym kupując oczyszczacz powietrza za bardzo niską kwotę. Niestety, często dzieje się tak, że takie produkty charakteryzują się kiepską jakością. Warto wybierać zatem sprawdzone rozwiązania od cenionych producentów, ponieważ na własnym zdrowiu nie powinno się oszczędzać.