Adopcja kota

Kotek, koteczek, kicia, mruczek. Jedno z najbardziej popularnych zwierząt domowych, zaraz obok psa. Miło na sercu się robi, gdy wyobrazimy sobie chłodny, jesienno-zimowy wieczór. Siadamy na kanapie, nakrywamy się kocem, w dłoni mamy kubek z gorącą herbatą, a na kolanach swojego ukochanego kota. Dlaczego jednak tak wiele zwierząt kręci się po ulicach, bez domu, jedzenia i rąk do głaskania?

Czym tak naprawdę jest adopcja kota?

W Polsce istnieje wiele organizacji charytatywnych, działających na rzecz niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. Organizacje te tworzą ludzie, którzy bezgranicznie kochają zwierzęta i chcą im pomóc w możliwie jak najlepszy sposób. Wyłapują dzikie, wolnożyjące koty i psy, leczą i oddają licznym zabiegom (w tym zabiegom kastracji, by nie chodziło więcej bezdomnych zwierzaków po ulicach). Ostatnim punktem niesienia im pomocy jest znalezienie odpowiedzialnego domu z troskliwymi opiekunami. Każdy, kto decyduje się na adopcję, musi pamiętać o tym, że zwierzę to nie zabawka. Potrzebuje czasu, miłości, troski i odpowiedniego podejścia w zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Zwierzę często będzie denerwowało – niszczyło zasłonki, firanki, biegało po szafkach i innych meblach – ale z tym się trzeba liczyć.

Odpowiedzialna adopcja

Czym tak naprawdę jest odpowiedzialna adopcja? Jest poważną decyzją na lata, której nie powinno podejmować się pod wpływem chwili. Kot w domu to kolejny, nowy członek naszej rodziny, za którego bierzemy całkowitą odpowiedzialność, który nieco zmieni nam plan dnia i wszystkie nasze dotychczasowe priorytety i obowiązki. Ponadto, przez takiego kociaka będziemy musieli podporządkować swój cykl dobowy i wygospodarować odpowiednią ilość czasu na konkretną, codzienną opiekę i zabawę, której nie może zabraknąć. Jeżeli jednak w pełni świadomie zdecydujemy się na adopcję kociaka, zyskamy najlepszego, najbardziej mruczącego przyjaciela, na kolejne kilkanaście (lub nawet kilkadziesiąt) cudownych lat. Adopcję kota powinno rozpocząć się od zadania sobie i innym członkom rodziny kilku ważnych pytań. Czy na pewno chcemy kota? Czy nasz tryb życia będzie dla niego odpowiedni? Czy nasze dzieci nie są za małe na zwierzęta w domu? Czy nie są uczulone na sierść? Czy nasz pies (jeśli takowego mamy) zna i toleruje koty? Czy nie należałoby przed adopcją kota czegoś zmienić? I najważniejsze – co zrobimy z nim we wakacje? Komu powierzyć opiekę w czasie naszej nieobecności? Co robi kot, gdy zostaje sam w domu? Czy stać nas na kota?

Nie kupuj – adoptuj!

Jak już wcześniej zostało wspomniane, koty bardzo często chodzą po ulicach (nie tylko naszego kraju) i włóczą się bez jedzenia i dostatecznego schronienia w czasie deszczu oraz zimna. Coraz więcej osób decyduje się na zakup kota z hodowli, bo przecież taki piękny, z rodowodem, zawsze o takim marzyłem, nikt inny z moich znajomych nie ma takiego i będzie mi zazdrościł. No i pokażę, że mnie na niego stać. Nie o to w tym wszystkim chodzi. W schroniskach i domach tymczasowych aż roi się od smutnych zwierząt, które marzą o odrobinie miłości i swoim własnym kącie. Prawda jest taka, że to właśnie taki pies czy kot pokocha nas jeszcze bardziej, a Ty zrobisz coś dobrego dla siebie i dla niego. Może i nie będzie największym kotem świata, może i nie będzie miał najpiękniejszej i najdłuższej sierści. Może i nie będzie miał pięknego, grubego ogonka i błękitnych oczu, ale za to pokocha Cię ze zdwojoną siłą. Z roku na rok rośnie liczba bezdomnych zwierząt. Często są to zwierzęta, które podarowano komuś na prezent, ale się znudził. Nagle stały się problemem, bo w domu pojawiło się dziecko i nie było komu się nim zająć. Bo nagle ktoś dostał alergii na sierść i trzeba było wyrzucić zwierzę z domu. Bo kot za głośno miauczy, a pies za głośno szczeka i trzeba się go pozbyć… Bo w całym domu jest masa sierści i poniszczonych mebli, więc najlepiej go wyrzucić… Zwierzęta również mają uczucia. To istotki, które nikomu nic nie zrobiły, po prostu są sobą. Adoptując kota, musimy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Zastanowić się, czy nie będziemy wyrządzali mu krzywdy brakiem czasu, zainteresowania. Bo przecież, fajnie to wygląda, kiedy wraca się do domu i kot śpi na kanapie. No ale żeby znaleźć dla niego czas, no to już nie ma kiedy.

Podejmij świadomą decyzję w adopcji kota

Koty ze znalezieniem domu mają gorzej niż psy. Dla psa zawsze znajdzie się jakiś kącik, bo przecież to najlepszy przyjaciel człowieka, a kot – zawsze chodziły i będą chodzić własnymi ścieżkami. Decydując się na adopcję kota, należy wszystko dokładnie przemyśleć, najlepiej kilka razy, żeby mieć pewność, że to właśnie tego chcemy. Idźmy do schroniska, sprawdźmy ogłoszenia w Internecie, czy ktoś nie musi oddać kota. Zgłośmy się do Fundacji o pomoc w podjęciu decyzji, sprawdźmy, czy jesteśmy już w pełni do niej dojrzali. Każda Fundacja działająca na terenie naszego kraju wie, jak pomóc w podjęciu właściwych kroków do sfinalizowania adopcji. Zapoznacie się z kotami, będziecie mogli się o nich wiele dowiedzieć, zostaniecie poinformowani jak się z nimi obchodzić, jak podejść do tego tematu z głową i w pełni świadomie. Koty to cudowne zwierzęta, które przy odrobinie troski i uwagi pokażą, że są świetnymi towarzyszami nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i innych zwierząt w domu. Odpowiednio przeprowadzona socjalizacja z innymi domownikami sprawi, że kot po adopcji stanie się najlepszym zwierzakiem, jakiego kiedykolwiek mieliście.

Artykuł wart uwagi: http://www.sw-katarzyna.pl/kupujemy-posciel-dla-mlodziezy/