Na świecie istnieje ponad 200 różnych państw (niestety ich dokładna liczba jest niemożliwa do ustalenia, bo ilość zależy od przyjętej definicji państwa), a każde z nich posiada swoją własną flagę. Flaga to jeden z symboli narodowej tożsamości, dlatego też każdy powinien podchodzić do niej z należytym szacunkiem. Można ją kupić z ofert typu
https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/flagi/. Oto kilka ciekawostek związanych z narodowymi barwami.

Jedyny kraj na świecie z nieczworokątną flagą

Jedynym krajem na świecie nieposiadającym czworokątnej flagi jest Nepal. Symbol tego kraju składa się z dwóch trójkątów, które mają nawiązywać do tradycyjnych chorągwi używanych w tej części Azji, a także przypominać szczyty największych gór na świecie – Himalajów. Dodatkową ciekawostką jest także to, że tylko dwa kraje na świecie posiadają kwadratowe flagi, podczas gdy wszystkie inne są prostokątne. Mowa tu o Watykanie i Szwajcarii. 

Kraj z bronią na fladze

Radziecki karabin Kałasznikow AK-47 znany jest na całym świecie. Trafił nawet na flagę Mozambiku, gdzie symbolizuje walkę tego kraju o niepodległość. Oprócz broni znajdziemy tam także książkę oznaczającą oświatę oraz motykę, będącą symbolem prostego ludu i rolnictwa. Broń pojawia się jeszcze na flagach Haiti i Gwatemali.

Kraj o dwóch flagach

Flaga Filipin składa się z trzech barw: czerwonej, niebieskiej i białej. W okresie pokoju kolor niebieski umieszczony jest najwyżej, na czas wojny natomiast zamienia się miejscami z czerwonym pasem.

Najstarsza flaga na świecie

Za najstarszą flagę na świecie uznaje się biały krzyż na czerwonym tle, czyli narodowe barwy Danii. Zgodnie z legendą flaga ta jest darem od Boga, objawionym w 1219 roku po zwycięstwie w bitwie nad Estończykami. 

Najpopularniejszy kolor na flagach

Najczęściej pojawiającym się kolorem na flagach jest czerwony. 155 krajów używa tej barwy na swoich flagach. Z drugiej strony mamy natomiast kolor różowy, który występuje tylko raz – we fladze Meksyku, i to nie w dominującym miejscu. 

Jedna flaga – dwie różne strony

Jedyną flagą na świecie, posiadającą inny awers i rewers jest flaga Paragwaju. Jej barwy pozostają takie same z obu stron, różni się drobny emblemat w centrum.