Implanty stomatologiczne wykorzystywane są zawsze wtedy, gdy trzeba dokonać odbudowy utraconego zęba, bądź kilku zębów. De facto mogą być wtedy wykorzystane, bo tak naprawdę to, czy zostaną zastosowane, czy też nie zależy od bardzo wielu czynników. Czynniki te to głównie przeciwwskazania medyczne i inne oraz zasobność portfela pacjenta decydującego się na taką a nie inną odbudowę. Implanty są droższe od innych protez, z drugiej strony jednak ich cena wcale rażąco nie odbiega od poziomu tradycyjnych rozwiązań protetycznych opartych na najnowocześniejszych i najdoskonalszych materiałach.
Implanty – przeciwwskazania
Pacjenci chorujący na pewne choroby ogólnoustrojowe nie mogą zostać poddani implantacji. Lista tych chorób jest dosyć długa, toteż przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów, lekarz każdorazowo przeprowadza wywiad chorobowy. Implanty nie mogą zostać zastosowane również wtedy, gdy pacjent rażąco nie dba o higienę jamy ustnej – wtedy nie tylko może dojść do powikłań, ale i sama implantacja nie ma sensu, bo w efekcie zaniedbań higienicznych implanty się nie utrzymają.
Implanty nie są estetyką stomatologiczną
Implanty nie są kaprysem, ani typową estetyką taką jak np. licówki, które wykorzystuje się głównie po to, by skorygować kształt i kolor zębów. Implanty to rozwiązanie pro-zdrowotne, protetyczne, lecznicze i profilaktyczne. Dla kaprysu raczej nie wszczepia się implantów, bo takie postępowanie nie ma sensu – jakkolwiek implanty, jako protezy, są doskonałe, nie są w stanie jednak w pełni zastąpić zębów naturalnych.