Aktywny tryb życia? Ciągły stres? A może jesteś introwertykiem i raczej pasywnie spędzasz życie? Praca w domu, w biurze, na budowie czy w produkcji – wszędzie można nabawić się kontuzji czy przeciążyć stawy. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do zwyrodnienia w obrębie stawów do tego stopnia, że konieczna może okazać się fizjoterapia. 

Fizjoterapia – co to jest?

Fizjoterapia jest dziedziną nauki, polegającą na wykorzystaniu fizycznych możliwości, by osiągnąć założony efekt leczniczy. Tym efektem jest oczywiście poprawa komfortu życia osoby potrzebującej pomocy w postaci fizjoterapii.

W prawidłowym zdefiniowaniu pojęcia „fizjoterapia” potrzebne będzie poznanie dwóch dodatkowych pojęć. Trzeba zatem dowiedzieć się czym jest fizykoterapia kinezyterapia. To pierwsze pojęcie nierozerwalnie wiąże się z użyciem sprzętu medycznego. Polega na wykorzystaniu w terapii innych czynników niż naturalny ruch pacjenta. Drugie pojęcie – kinezyterapia kładzie nacisk na naturalny ruch w procesie leczenia. 

Z definicji pojęcia „fizjoterapia” wynika, że jest to gałąź medycyny związanej z szeroko rozumiana rehabilitacja, ale ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie ruchu – tzw. zabiegi fizjoterapeutyczne (kinetyczne lub fizykalne – to należy pamiętać). 

Fizjoterapia w życiu czyli gdzie najczęściej wykonuje się zabiegi fizjoterapeutyczne

Co do zasady, zabiegi fizjoterapeutyczne można wykonywać jednakowo w placówce opieki zdrowotnej jak OsteoMedic (publicznej lub prywatnej) w gabinetach fizjoterapeutycznych, specjalnie do tych celów przygotowanych oraz w domu pacjenta, gdy nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych. 

Fizjoterapia w ciąży 

Ciąża jest dla kobiety szczególnym czasem nie tylko ze względów psychologicznych, społecznych ale również i zdrowotnych. Fizjoterapia kobiet ciężarnych to dość popularna w ostatnim czasie praktyka. Dolegliwości bólowe w tym czasie są trudniejsze do przezwyciężenia, bo farmakoterapia jest mocno ograniczona. 

Fizjoterapia dzieci 

Celem fizjoterapii dzieci jest postawienie diagnozy i poznanie przyczyny dolegliwości. Szczególnie istotna jest interwencja fizjoterapeuty w przypadku dzieci do lat 7. Często zdarza się, że sygnalizowane dolegliwości są bagatelizowane, a właściwa terapia włączona dopiero około 18 roku życia.

Czerwone flagi fizjoterapia

Czerwone flagi w fizjoterapii to dolegliwości, których kategorycznie nie należy bagatelizować i reagować na nie konsultując problem z lekarzem. Wśród takich czerwonych flag w fizjoterapii, których zaistnienie wskazuje na pilny kontakt z lekarzem, wyróżnia się:

  • ból pleców u dzieci do 7 roku życia i osób starszych,
  • ból w odcinku lędźwiowym, szyjnym trwający dłużej niż godziny,
  • wystąpienie objawów neurologicznych tj. drętwienie, ucisk, mrowienie w kończynach lub kręgosłupie,
  • brak poprawy pomimo terapii,
  • stany po urazie kręgosłupa.