To zazwyczaj pierwsze pytanie, jakie zadają sobie inwestorzy po podjęciu decyzji o rozpoczęciu budowy. Panuje opinia, że powinno się wybierać np. indywidualne projekty domów. Czy  rzeczywiście to lepsze rozwiązanie?

Na rynku dostępnych jest wiele, różnego typu gotowych projektów domów jednorodzinnych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Problem z doborem projektu może pojawić się przy bardzo problematycznej działce i wtedy indywidualny projekt będzie nieodzowny. Tak ekstremalnie nie zdarza się jednak za często.

Wybranie katalogowego domu ma wiele zalet. Jedną z największych jest… jego powtarzalność. W obecnych czasach nad ofertą gotowych projektów domów czuwa sztab specjalistów. Każdy projekt domu jest więc dokładnie przeanalizowany, a błędy skorygowane. W gotowych projektach domów używane są sprawdzone technologie oraz materiały. Wszystko jest też zgodne z obowiązującymi przepisami. Przy projektach indywidualnych nie można w praktyce sprawdzić wybranych rozwiązań. Tak naprawdę nie wiesz, jak będzie wyglądał Twój dom „na żywo”. Nad indywidualnym projektem domu zazwyczaj pracuje jedna osoba, której musisz zaufać. Błąd architekta będzie więc Twoim błędem. I Ty poniesiesz tego konsekwencje.

Kolejną zaletą związaną z powtarzalnością jest możliwość obejrzenia domu na etapie jego wyboru. To duże ułatwienie szczególnie tym klientom, którzy nie mają wyobraźni przestrzennej. Biura projektowe udostępniają wizualizacje architektoniczne domów, generatory wykończenia, wirtualne spacery. Często istnieje też możliwość zwiedzenia domu pokazowego lub… domu wcześniejszego klienta. Osoba niezdecydowana może więc już na etapie wyboru projektu domu stwierdzić, gdzie chce postawić ścianę działową i znaleźć kąt na ulubiony fotel.

Zazwyczaj, gdy zapada decyzja o budowie, czas zaczyna naglić. Bo trzeba płacić za dwa domy, bo chce się już mieszkać, bo trzeba sprzedać mieszkanie. Pamiętaj, że podczas budowy każdy dzień to pieniądz. Jeśli zależy Ci na czasie zapomnij o indywidualnym projekcie. Wybór takiego znacznie przedłuża czas oczekiwania. Projekt katalogowy jest dostępny od ręki. Dopasowanie go do inwestycji jest możliwe w znacznie krótszym czasie niż stworzenie nowego projektu domu od podstaw. Atutem jest też to, że możesz ustalić budżet budowy. Przy indywidualnych projektach jest to trudne.

Projekty katalogowe szturmem przejmują polski rynek budowlany, indywidualne zamówienia spychając na margines. Nie ma się co dziwić – szeroka oferta, możliwości adaptacyjne i znacznie niższa cena projektu to największe atuty gotowych projektów domów. Korzystają z nich nie tylko osoby indywidualne, ale też deweloperzy. Gotowy projekt dpmu to gwarancja jakości i ceny.