Jak nauczyć się rysować?

Umiejętność rysowania zawsze kojarzy się z niezwykłym talentem, cierpliwością i wiedzą niezbędną do wykonania szalonych i kreatywnych dzieł. To także doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, który potrafi dać niezwykłą przyjemność oraz satysfakcję. Nie każdy jednak potrafi rysować od najmłodszych lat i tworzyć dzieła niczym Jan Matejko, dlatego trzeba przejść przez wiele prób i wiele szkoleń. Dziś zainspirujemy Cię i opowiemy o tym, jak nauczyć się rysować w łatwy i przyjemny sposób.

Zobacz, jak skutecznie możesz nauczyć się rysować

Posiadając zapał i pasję do rysowania, można z nim związać swoją przyszłość, np. będąc ilustratorem książek lub projektantem. By mogło do tego dojść, należy w pierwszej kolejności nieco podszkolić swoje umiejętności manualne.

Po pierwsze – na początku zawsze jest ciężko. By w pełni podszkolić się w rysowaniu, minie wiele dni, tygodni, miesięcy, a każdy z Was będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i być pewnym swoich działań. Tak naprawdę nie istnieją super przyśpieszające nauki rysowania kursy, przez które przejdziesz w kilka godzin i będziesz rysować jak artysta. By nauczyć się rysować, trzeba poświęcić wiele czasu, cierpliwości i przede wszystkim mieć chęci do doskonalenia się. Na samym początku narysowanie kwiatka będzie mogło stanowić poważny problem, ale grunt to się nie poddawać. Nie uda się raz, ale za dziesiątym wyjdzie perfekcyjnie! Można poświęcić 30 minut lub godzinę dziennie na szlifowanie swoich umiejętności, by te nie zaniknęły gdzieś w gąszczu innych codziennych spraw. Niech rysowanie stanie się Twoim nowym sposobem relaksu w wolnym czasie.

Po drugie – wymówki odstaw na bok i nie zmuszaj się do rysowania. Wszyscy nauczyli się powtarzać, że nie potrafią rysować, bo nie mają do tego talentu. Ale znajdujemy też inne wymówki w stylu „ja nie mam na to czasu”, „kartki i ołówki jednak trochę kosztują”, „w wolnym czasie to ja wolę sobie pospać”. Talent ma każdy, wystarczy jednak trochę nad nim popracować, by mógł się ujawnić. Wystarczy, że zastanowisz się, czy naprawdę chcesz dalej brnąć w tym kierunku. Jeżeli nie czujesz się na siłach i odnosisz wrażenie, że to jednak nie to – nie ma co się do tego zmuszać. Skutecznie nauczysz się rysować tylko wtedy, kiedy tego chcesz i jesteś w stanie poświęcić temu swój czas i energię.

Po trzecie – porażka potrafi zniechęcić, ale nie warto się poddawać. To właśnie porażki potrafią najbardziej zmotywować do dalszego kontynuowania zadania. W pewnym momencie zaczniesz się zastanawiać nad tym, co można zrobić lepiej, inaczej i spróbujesz ponownie podejść do wykonywanej czynności. Skutecznie zamień wszystkie problemy na wyzwania – to pomoże podszlifować Twoje umiejętności. Nawet jeżeli coś wychodzi paskudnie i wręcz nie możesz się na to patrzeć, lepiej mimo wszystko narysować to i wykonać kolejny, taki sam rysunek. Gwarantujemy, że z każdą próbą Twoje dzieło będzie wyglądało znacznie lepiej! W krótkim czasie można osiągnąć ogromny progres, wystarczy ciągle się doskonalić i powtarzać pewne czynności. Nauka rysowania wcale nie należy to ciężkich, wymaga jedynie chęci i motywacji.

Po czwarte – podglądaj prace innych i spróbuj je odtworzyć. Jeżeli nie potrafisz wykreować jakiegoś swojego osobistego dzieła, popatrz, co stworzyli inni. Nauczysz się wtedy wykorzystywać te obrazy w swoich pracach no i znacznie ulepszysz swoje zdolności manualne o kilka nowych kresek. Dzięki temu rozpoczniesz pierwsze eksperymentowanie ze stylami i technikami. Do wykonywania takich prac nie potrzebujesz szkicowników, ołówków i innych przyborów z najwyższej półki. Dopiero rozpoczynasz swoje rysownicze życie, więc w zupełności wystarczą zwykłe kartki i ołówki ze sklepów. Unikniesz wtedy uczucia poirytowania, kiedy jednak zrezygnujesz z nauki rysowania, a wcześniej wydasz fortunę na materiały. Najważniejsze, żebyś rozumiał oznaczenia na ołówkach informujące o twardości i wiedział, jaki ołówkiem wykonać cień, a jakim kontury.

Po piąte – jeżeli czujesz do tego wielki zapał, nie poddawaj się i pokaż innym, jak dzielnie pracujesz. Czasami wystarczy tylko kilka słów innej osoby, by dowiedzieć się, czy Twoje starania się opłaciły. Dzięki temu będziesz mógł się dowiedzieć, nad czym jeszcze warto popracować, co poprawić, a co jest już na bardzo dobrym poziomie. W tym wszystkim pomoże założenie kont na portalach o rysunku i udostępnienie własnego portfolio. Cenne rady innych, bardziej doświadczonych użytkowników uzmysłowią Ci, jak nauczyć się rysować dane elementy, jakich materiałów używać lub w jaki sposób wykonać zaawansowane cieniowanie.

jak nauczyc sie rysowac

Zacznij już dziś i zobacz, jak szybko nauczysz się rysować!

Nie odkładaj wszystkiego na jutro, bo jutro może trwać wiecznie. Rozpocznij swoją wielką, kreatywną przygodę już dziś. Motywuj się i rozpocznij twórcze życie. Poznawaj nowe techniki, stawiaj sobie nowe wyzwania, dzięki którym tylko udoskonalisz swoje umiejętności. Rysowanie nie jest takie straszne, jakim się wydaje. Możesz rysować, malować, szkicować i robić to z wielkim uśmiechem na ustach oraz ogromną satysfakcją. Wiele godzin spędzonych nad kartką z ołówkiem w ręce tylko pomoże Ci dopiąć swego i pokazać, że talent masz już od zawsze i wystarczyło tylko trochę się nim zająć. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do ogromnej bazy wiedzy, porad oraz tutoriali. Wykorzystaj dobrodziejstwa techniki, by nauczyć się rysować tak, jak zawsze tego chciałeś. Szukaj inspiracji i czerp z rysowania to, co najlepsze.