Każda dziewczyna marzy o tym by mieć piękne, długie, zdrowe i zadbane paznokcie, ale wbrew pozorom pielęgnacja paznokci nie jest taka prosta.

Wymaga to dużej uwagi i wielu poświęceń. Paznokieć zbudowany jest z dwóch elementów: płytki i obłoczka. Płytka paznokcia jest twarda i przezroczysta. Bardzo łatwo wiąże barwniki dlatego często dochodzi do jej przebarwień. Czasem występują na niej podłużne prążki, które świadczą o jej starzeniu się. Obłączek ma biały kolor i jest najbardziej widoczny na kciuku. Na innych palcach może go w ogóle nie być.
Najczęstszym problemem jest kruchość paznokci i ich pękanie. Gdy nasze paznokcie łatwo się łamią i są kruche przede wszystkim należy ograniczyć ich kontakt z wodą. W tym celu, np. podczas mycia naczyń należy zakładać gumowe rękawiczki dodatkowo podszyte bawełną. W celu wzmocnienia paznokci należy wcierać w nie oliwę z oliwek. Zabieg ten należy wykonywać przez 20 minut, co 2-3 dni. Warto też zastosować kremy i balsamy przeznaczone do pielęgnacji dłoni i paznokci.

 zdrowe paznokcie

 

Gdy pęknie ci paznokieć możesz też zastosować opatrunek paznokciowy. Zły wpływ na płytkę mają też zmywacze zawierające acetylen. Składnik ten bardzo je wysusza. Nie bez znaczenie jest też dieta. Jeśli chcesz mieć piękne, zdrowe paznokcie musisz zwrócić uwagę na to co jesz. Przede wszystkim dieta musi być bogata w witaminy i minerały. Należy jeść dużo pełnoziarnistego pieczywa, makaronów, kasz i płatków zbożowych. Jeśli chodzi o warzywa i owoce to dieta powinna być bogata w truskawki, cebulę, pietruszkę, rzodkiewkę czy też siemię lniane.
Każda kobieta chce pięknie wyglądać i w tym celu używa lakierów, które oprócz bazy zawierają kolorowe pigmenty. Są one dobrze tolerowane przez organizm i raczej nie uczulają. Czasem mogą jednak powodować przebarwienia płytki. Często stosowane są też środki utwardzające, które najczęściej zawierają formalinę. Jej zadaniem jest wprowadzenie zmian w keratynie, a dzięki temu płytka staje się wytrzymalsza. Paznokcie rosną bardzo wolno, bo tylko 3 mm na miesiąc. Z tego powodu powinniśmy szczególnie o nie dbać, bo są naszą wizytówką.