W kwestii zdrowia najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. Większość lekarzy i farmaceutów wciąż powtarza przecież, że lepiej zapobiegać niż leczyć i to oczywiście święta prawda. Mają tu zwykle na myśli bardzo różne środki. Od leków odpornościowych i witamin zapobiegających zwykłemu przeziębieniu, aż po regularne badania, wspomagające wczesne wykrycie np. raka piersi.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, ten trend jest obecnie bardzo mocno promowany. Organizowane są wszelkiego rodzaju kampanie społeczne, mające to uzmysłowić społeczeństwu i zachęcić je do częstszego odwiedzania lekarzy. Chcą też pokazać, że problem dotyczy wszystkich, choć wielu myśli, że tak nie jest.

W razie wczesnego wykrycia choroby, można natychmiast zacząć odpowiednią terapię, która pozwoli zwiększyć szanse na zupełne wyzdrowienie. Jest ona również mniej inwazyjna i wyczerpująca dla pacjenta niż w przypadku, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Jest również krótsza, a pacjent być może zaraz zapomni, że w ogóle był chory.

Trzeba jednak zawsze skrupulatnie stosować się do zaleceń lekarzy. Najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość. Taka terapia staje się często częścią codziennego życia. Należy regularnie zażywać zalecane leki oraz co jakiś czas odwiedzać lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich zabiegów czy kontroli stanu zdrowia. Terapie są dość długotrwałe i wyczerpujące, ale dobrze przeprowadzone, przynoszą pożądane efekty. Nawet w takiej terapii, która opiera się teoretycznie jedynie na działaniach medycznych, najważniejsze jest wsparcie najbliższych.

Nastawienie psychiczne ma bardzo duży wpływ na przebieg leczenie i jest to również potwierdzone naukowo. Obecność członków rodziny i bliskich przyjaciół jest źródłem dobrego nastawienia i wiary w powrót do zdrowia. Poza tym, w zależności o rodzaju choroby, najbliżsi pomagają też chorym w czynnościach dnia codziennego. Lekarze zawsze powtarzają, że to bardzo ważne dla powodzenia terapii, żeby chory wiedział, że może na kogoś liczyć i ma dla kogo walczyć.