Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Święta to magiczny czas. Dom wypełnia się aromatem pieczonych ciast i ciasteczek, ubieramy choinkę, stroimy cały dom w piękne, świąteczne ozdoby. Jest to również czas, w którym mamy jeszcze więcej obowiązków na głowie: sprzątanie, prezenty, wysyłka kartek świątecznych, potrawy na Wigilię… Warto wcześniej wszystko dokładnie zaplanować, by nie tracić czasu i energii na nieprzemyślane rozwiązania.

Jak dobrze zaplanować przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia?

Na dobry początek weź głęboki wdech i nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę – to najgorsze, co możesz zrobić. Wtedy z pewnością nie unikniesz stresujących sytuacji i w błyskawicznym tempie wszystko posypie się jak domek z kart. Pamiętaj, że wszystko można przewidzieć w czasie, co znacznie ułatwi dalszy rozwój wydarzeń. Bywa, że niektóre Panie Domu rozpoczynają swoje przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w taki sposób, że poświęcają się, stojąc przez całą noc w kuchni i gotując, a później wytrzymują tylko do wręczenia prezentów i zmęczone wpadają do łóżka, zostawiając gości przy stole. Za żadne skarby tego świata nie biegaj po sklepach ostatniego dnia i nie decyduj się na zakup tzw. gotowców. To wcale nie pomoże Ci zaoszczędzić kilku godzin czy też dni na przygotowaniach. Tylko się wściekniesz, bo możesz nie znaleźć tego, co właśnie potrzebujesz (lub wydasz więcej pieniędzy, niż chciałaś). W przyszłym roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia będą o niebo lepsze, tak? Może jednak zacznij już od tego! Planowanie rozpocznij już 1 grudnia. Podziel obowiązki na wszystkich domowników, rozplanuj w czasie zakup prezentów, składników, pieczenie, sprzątanie i ozdabianie domu. Planowanie wcale nie jest takie trudne i z pewnością przypadnie Ci do gustu. I za wszelką cenę trzymaj się zaplanowanych czynności.

Satysfakcjonujące przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Każdy marzy o klimatycznej, najlepszej i najbardziej magicznej Gwiazdce. Aby uzyskać właśnie taki efekt, pomogą w tym skrupulatne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. By całkowicie ominąć świąteczną panikę wystarczy dobrze zagospodarować czas i zaplanować obowiązki. Jeżeli to właśnie na Ciebie spadła odpowiedzialność za przygotowanie wszystkiego, to pozwól sobie nieco pomóc. Poświęć jeden dzień (a raczej wieczór) i stwórz grudniowy planer, który umieścisz w najbardziej widocznym miejscu w domu. Dokładnie rozpisz plan działania na konkretne, świąteczne dni, uwzględniając w nim nie tylko siebie, ale również wszystkich domowników. Nie zapomnij o stworzeniu listy zakupów, która jest najważniejszą częścią przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Zastanów się, które produkty możesz kupić nieco wcześniej, które możesz kupić bliżej świąt, by nie straciły na świeżości. Taka lista pomoże Ci ominąć to, czego tak bardzo nie lubimy – biegania w kółko do sklepu, bo brakuje mąki, zabrakło cukru, nie ma czekolady, a przecież jest potrzebna do przygotowania polewy na ciasteczka. Rozpisz również, kiedy rozpoczniesz porządki, kiedy ustroicie choinkę i cały dom, kiedy upieczesz pierniczki, by zdążyły zmięknąć przed Wigilią. W ostatnim tygodniu przed świętami skup się nad tym, co kiedy możesz przygotować na Wigilijną kolację. Dzięki temu unikniesz biegania po kuchni i robienia kilku rzeczy jednocześnie. Spokój i miła atmosfera to podstawa do stworzenia magicznego klimatu świąt.

Jak nie przesadzić z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia?

Nie od dziś wiadomo, że to, co sami zrobimy i ugotujemy smakuje najlepiej. Niestety, nie wszystko potrafimy sami przyrządzić. Jeżeli znamy sklepy z dobrymi produktami lub osoby, które chętnie przygotują dla nas np. uszka do barszczu lub pierogi, to zdecydujmy się właśnie na taki zakup. Bo po co marnować energię i czas na to, co niekoniecznie nam wychodzi, a chcemy, by te święta były magiczne. Pamiętaj również o tradycji – nie możesz wyeliminować kilku potraw ze stołu Wigilijnego, bo chciałabyś koniecznie zaoszczędzić czas, pieniądze i swoją energię. To właśnie te dania sprawiają, że przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nabierają nieziemskiego klimatu. Zastanów się jednak, z jakich ciast lub ciasteczek możesz zrezygnować. Święta często rozbudzają fantazje kulinarne, lecz nie zawsze może to wyjść na dobre. Koniecznie zrezygnuj z fanatycznego wystroju całego domu. Im więcej bibelotów, tym większe ryzyko, że ktoś coś rozbije – a to tylko zwiększy Twoją irytację i nici z wesołych świąt. Postaw na delikatne ozdoby, kilka ciekawych lampek, świec czy też figurek. Głównym centrum przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Ozdóbcie ją całą rodziną, ale również z gustem i wyczuciem. Żeby nie było takiej sytuacji, że choinka zacznie się wyginać w jedną lub drugą stronę od nadmiaru ozdób. A jeżeli postawiliście w tym roku na żywą choinkę, to nie ma nic lepszego niż cudowny zapach unoszący się po całym domu.

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż – przygotuj się!

Zanim rozpoczniesz rozmyślanie nad tym, jak udekorujesz dom, sprawdź, w jakiej kondycji są Twoje ozdoby świąteczne. Pomoże to w uniknięciu nieprzyjemnych i stresujących sytuacji – może się okazać, że lampki nie działają (a jest ich ponad 2000), że nie ma wszystkich bombek w kolorze, w jakim chcesz, że jest za mało łańcuchów, że Twoja ulubiona świeczka świąteczna właśnie się rozsypała. Dzięki temu zdążysz z zakupem nowych ozdób i innych potrzebnych elementów, by poczuć magię świąt. Nie zapomnij o zaplanowaniu prezentów. Nie zostawiaj zakupu na ostatnią chwilę. Dokładnie zastanów się, czego potrzebują Twoi bliscy, co sprawiłoby im największą radość, o czym marzą Twoje dzieci i jak sprawić, by na twarzy męża pojawił się ten uśmiech, który tak kochasz. Jeżeli rozpoczniesz rozmyślania wcześniej, unikniesz stresującej sytuacji w postaci wiecznego oczekiwania na kuriera z Twoją przesyłką, biegania po sklepach „dzień przed” i szukania tego jednego upominku w pocie czoła. Wszystkie te przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia mają pokazać Ci, że najważniejsze jest spędzanie czasu z rodziną, w spokojnej i miłej atmosferze.