W dzisiejszych czasach coraz więcej osób potrzebuje specjalistycznego wsparcia doświadczonych psychologów, dlatego też na naszym rynku pojawia się coraz więcej internetowych poradni, które oferują terapie online. Psychoterapie przez Internet mają z miesiąca na miesiąc coraz więcej zwolenników, dlatego też coraz więcej osób korzysta z ich dobrodziejstwa. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się w czym tak naprawdę może pomóc psycholog online i jakie są jego największe zalety.

Psychoterapia online – największe plusy

Psycholog online to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i nerwów. Niestety nie każdy ma w pobliżu swojego miejsca zamieszkania dostęp do odpowiedniego fachowca, dlatego też psychoterapia online jest najlepszym sposobem, aby móc skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zdalna pomoc psychologa to również najlepsze rozwiązanie dla osób starszych i schorowanych, które z wiadomych przyczyn mają olbrzymią trudność, aby skorzystać z tradycyjnej pomocy. Nie można zapominać także i o tym, że psychoterapia przez Internet wielu osobom jawi się jako bardziej komfortowa. Bardzo wiele osób nieśmiałych boi się po prostu stacjonarnego gabinetu psychoterapii, dlatego też terapie online są wspaniałym rozwiązaniem. Jest to także najlepsze wyjście dla tych osób, którym zależy na dużej anonimowości.

Atrakcyjne ceny

Opisując największe zalety psychoterapii online nie można zapominać także o kwestiach finansowych, które w wielu przypadkach odgrywają bardzo ważną rolę. Terapie online wymagają mniejszego zaplecza lokalnego, dlatego też są o wiele tańsze. Odpadają także koszty dojazdu do gabinetu, które w niektórych sytuacjach mogą pochłaniać bardzo dużą sumę pieniędzy. Za pomoc doświadczonego psychologa online przyjdzie nam zapłacić od 130 zł.

Czy psychoterapia online jest skuteczna

Psychoterapia online to zupełnie nowa metoda prowadzenia psychoterapii, która przynosi naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Pamiętać należy jednak o tym, że pomoc psychologa online w niektórych przypadkach może sprawdzić się bardzo dobrze, a w innych niezbędny będzie jednak kontakt bezpośredni. Z perspektywy samego terapeuty bez znaczenia jest także możliwość analizy wypowiedzi pacjentów, bez zbędnego pośpiechu. Przy psychoterapii online bardzo często terapeuta wspierany jest przez wspólnika lub grupę terapeutów, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na lepsze wsparcie.

Co jest potrzebne?

Aby skorzystać z pomocy psychologa online niezbędny jest oczywiście komputer z dostępem do Internetu. Bardzo wielu psychoterapeutów korzysta z darmowego programu do wideorozmów (np. Skype). Potrzebny będzie oczywiście mikrofon i zwykła kamerka internetowa. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy nowoczesny laptop posiada wbudowaną kamerkę internetową z mikrofonem.

Psycholog online – opinie

Sesje z psychologiem w Internecie zdobywają bardzo dobre opinie. Zwolennicy takich form prowadzenia terapii bardzo często wskazują na to, że eliminowany jest całkowicie stres, który towarzyszy osobom przekraczającym progi gabinetu psychologa. Podczas psychoterapii online wszystko odbywa się zawsze na zasadach pacjenta, który nie musi nawet ruszać się ze swojego łóżka. Jest to bardzo duży plus przede wszystkim dla tych osób, które zmagają się z dużą depresją. Jeżeli chodzi o samą skuteczność, to najnowsze badania wyraźnie pokazują, że terapia online jest tak samo skuteczna, jak tradycyjne spotkania twarzą w twarz z psychologiem. Pamiętać należy jednak o tym, że pomoc psychologiczna online w naszym kraju dopiero raczkuje i według wielu pacjentów nie wszystko dopięte jest jeszcze na ostatni guzik.