Kiedy oczekujemy upragnionego dziecka z dumą patrzymy na nasz rosnący brzuch. Nie wszystkie z nas mają takie szczęście, że tylko brzuch rośnie, ogólnie zmieniają się proporcje naszego ciała a skóra na brzuchu i nie tylko tam ulega rozciągnięciu. Często najbardziej boimy się tego, czy pojawią się na naszej skórze rozstępy.

Czym są nieszczęsne rozstępy i czy zapobieganie im jest możliwe?

Niestety rozstęp to przerwanie włókien kolagenowych w skórze, a więc jak się pojawią to już nie znikną. Swoim wyglądem przypominają pręgi. Na początku przybierają kolor sino czerwony a z czasem robią się jaśniejsze i mniej widoczne.

Zapobieganie rozstępom w czasie ciąży polega na smarowaniu skóry kremami czy nawet oliwką dla dzieci.

Jednak na to czy się pojawią pręgi na naszym ciele, czy nie mają także wpływ:
• uwarunkowanie genetyczne
• ilość przybranych kilogramów w ciąży
• ciąża mnoga
• ilość przebytych ciąż

Zapobieganie rozstępom ma sens, choć w większości przypadków jeśli mamy predyspozycje do ich powstawania nie ma to większego znaczenia czy będziemy smarować skórę. Nie należy się mocno przejmować jeśli defekt jest mały. Gdy jednak rozstępy są spore można spróbować terapii laserowej celem zmniejszenia widoczności zmian. Zapobieganie rozstępom, szczególnie w czasie ciąży, polegające na wmasowaniu w brzuch i ciało balsamu czy kremu może być relaksującą dla przyszłej mamy czynnością. I tak w pierwszym okresie ich powstawania należy do tego podejść!