W okresie jesienno-zimowym jesteśmy w szczególności narażeni na atak chorobotwórczych bakterii i wirusów, dlatego też złapać katar można niezwykle szybko. Niestety wyleczenie kataru nie jest wcale takie proste, a zlekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do rozwoju grypy i poważnego przeziębienia. Na szczęście od kataru do grypy droga daleka i bardzo często domowe sposoby jego wyleczenia okazują się bardzo skuteczne. W jakie zatem sposób można pozbyć się tej infekcji?

W jaki sposób można leczyć katar?
Katar potrafi na prawdę uprzykrzyć życie, jednak stosując sprawdzone domowe sposoby, można w dosyć szybkim czasie pozbyć się uporczywego problemu. Świetnym sposobem na walkę z katarem jest gorąca kąpiel z dodatkiem eukaliptusowego lub miętowego olejku eterycznego. Po takiej kąpieli warto natrzeć stopy maścią rozgrzewającą, zakładając na nie następnie grube skarpetki. Kolejną czynnością, którą należy wykonać, są inhalacje z olejków aromatycznych, dzięki którym można odetkać zatkany nos, pozbywając się tym samym nagromadzonej wydzieliny. Aby załagodzić podrażnienie skóry wokół nosa, warto zaopatrzyć się w maść z witaminą A, która ze względu na swoje właściwości powinna w szybkim czasie zregenerować skórę. W przypadku pojawienia się podwyższonej temperatury, a także silnego kaszlu można stosować przez kilka dni dostępne w aptece bez recepty medykamenty. W trakcie przeziębienie należy ponadto pić dużo ciepłych płynów, które rozrzedzając wydzielinę, ułatwiają szybsze oczyszczanie się nosa. Niezwykle istotne jest również przyjmowanie zwiększonej dawki witaminy C oraz Rutinoscorbinu, które wprawdzie nie zlikwidują z dnia na dzień kataru, jednak wzmocnią osłabione infekcją ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.

Herbata z imbirem lub sokiem malinowym
Imbir wykazuje silne właściwości rozgrzewające oraz przeciwzapalne, dlatego też herbatka z jego dodatkiem może się okazać bardzo pomocna w walce z przeziębieniem. Jeśli chodzi natomiast o sok z malin, to posiada on właściwości przeciwgorączkowe, dlatego też warto dodawać go do herbaty przy podwyższonej temperaturze.

Mleko z miodem lub czosnkiem
Świetnym domowym sposobem na walkę z przeziębieniem jest wypicie ciepłego mleka z dodatkiem miodu lub czosnku. Kupując jednak czosnek w sklepie, należy wybrać wyłącznie ten Polski, a nie chiński, gdyż ten drugi pozbawiony jest praktycznie zdrowotnych właściwości. A na jaki miód zdecydować się najlepiej? Lipowy wykazuje silne właściwości wykrztuśne i przeciwgorączkowe, natomiast w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych warto sięgnąć zarówno po miód rzepakowy, jak i wrzosowy.

Zioła w walce z objawami przeziębienia
W walce z przeziębieniem warto zaopatrzyć się w takie zioła jak tymianek, majeranek, szałwia, rumianek oraz czarny bez, ponieważ wykazują one właściwości przeciwgorączkowe, a także pomagają załagodzić uporczywy kaszel i katar. Na bazie ziół można przygotować lecznicze herbatki lub wywary, które mogą przynieść ulgę już po kilku użyciach. Aby przygotować taki wywar, wystarczy łyżeczkę ususzonych ziół zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na ok. 5-10 minut (w zależności od informacji znajdującej się na opakowaniu danego produktu). Po tym czasie wywar można przecedzić, dodając do niego łyżeczkę miodu lub plasterek cytryny.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym https://pewnypomiar.pl.