Największym producentem wanilii na świecie jest obecnie Madagaskar – największa z wysp położonych u wschodnich wybrzeży Afryki oraz otoczona wodami Oceanu Indyjskiego. Ze względu na panujący tam tropikalny klimat oraz stosowane od setek lat ręczne metody uprawy, przyprawa ta posiada wyjątkowy smak, zapach oraz aromat. Nic więc dziwnego, że znalazła ona zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i medycynie. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Zdradzamy poniżej!

Wanilia z Madagaskaru – co czyni ją wyjątkową?

Wanilia to od wieków jedna z najbardziej cenionych przypraw na świecie. Docenili ją już Aztekowie, którzy kwiatów tej rośliny używali m.in. do płacenia podatków. I to właśnie z regionów Ameryki Łacińskiej po raz pierwszy dotarła ona do Europy. Wraz z początkiem XIX wieku stało się jednak coś niespodziewanego – Meksyk utracił monopol na produkcję wanilii, na rzecz…  Madagaskaru! I to właśnie od tamtej pory wyspa ta stała się niekwestionowanym liderem w jej produkcji. Okazało się bowiem, że cieplejszy i nieco bardziej suchy klimat Afryki Wschodniej sprawił, że roślina ta zyskała jeszcze intensywniejszy aromat. Sprzyjające uprawom wanilii klimat i gleby przyczyniły się również do powstania lokalnych odmian tej rośliny, w tym tzw. wanilii burbon. Co więcej, prawdziwa wanilia z Madagaskaru zapylana jest ręcznie. Jest tak, ponieważ tylko niektóre gatunki pszczół i ptaków (np. kolibrów), są w stanie ją zapylić. W połączeniu z ekologicznymi uprawami oraz tradycyjnymi metodami obróbki (wanilia poddawana jest fermentacji, a następnie suszeniu) – pochodząca z Madagaskaru wanilia, nie ma sobie równych. Od dziesiątek lat jest ona uważana za produkt najwyższej jakości.

Zastosowanie wanilii z Madagaskaru

Ze względu na swój wyjątkowy aromat ta szlachetna przyprawa to fantastyczny dodatek do wypieków, lodów oraz innych potraw, które są serwowane na słodko. Co więcej, badania naukowe dowodzą, iż jej spożywanie ma korzystny wpływ na naszą dietę. Zawarte w niej substancje skutecznie hamują bowiem apetyt na słodycze. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą związków, które po rozłożeniu w żołądku trafiają bezpośrednio do mózgu, gdzie następnie hamują aktywność receptorów, które są odpowiedzialne za łaknienie i poczucie głodu. Tym samym zapobiegają one tzw. zajadaniu stresu, przez co ograniczają chęć na słodycze. To jednak jeszcze nie wszystko. Dzięki dużej zawartości fitoferomonów wanilia z Madagaskaru działa również jako silny afrodyzjak! Jej spożycie wzmaga więc ochotę na seks, a zdaniem niektórych – potęguje również doznania. Badania kliniczne dowodzą również, że wanilia z Madagaskaru pomaga zminimalizować stany napięcia nerwowego oraz stresu. Jest tak ze względu na jej intensywny zapach, który ma właściwości kojąco–uspokajające. Z tego też względu olejki z wanilii wykorzystywane są m.in. przy aromaterapii oraz w poczekalniach. Ponadto produkowane z tej rośliny olejki pomagają rozwiązać problemy ze snem. Ponadto jest ona od wieków stosowana także jako dodatek do nalewek, które obniżają temperaturę i łagodzą objawy gorączki.

Wanilia z Madagaskaru – rodzaje

Wanilia z Madagaskaru to roślina, która przede wszystkim znana jest jako dodatek do potraw i wyrobów cukierniczych. Należy jednak zaznaczyć, że występuje ona wielu formach. W sklepie internetowym Pi-NUTS jest ona dostępna w postaci takiej jak:

  • Laska wanilii – jest uniwersalna i można ją wykorzystać na wiele, różnych sposobów. Przed jej użyciem należy jednak pamiętać o tym, by przy pomocy noża lub łyżeczki oddzielić od niej ziarenka. Tak przygotowaną można dodać m.in  gotującego się mleka (z którego można przygotować krem do ciasta) lub umieścić ją w pojemniku z cukrem. W ten sposób otrzyma się domowej roboty cukier waniliowy. Laskę wanilii można także dodać do gotującego się mleka, z którego powstanie pyszny krem do ciasta.
  • Pasta waniliowa – to produkt o niezwykle intensywnym smaku i zapachu, który wystarczy w niewielkich ilościach użyć do przygotowania kremu, lodów i ciast.
  • Ziarenka wanilii – to najrzadziej spotykana forma, która może być wykorzystywana w cukiernictwie.
  • Ekstrakt z wanilii.

Wszystkie z wymienionych powyżej produktów można nabyć w przystępnych cenach w sklepie internetowym Pi-NUTS.